Podlaska Magia

 Spowija tę część kraju niewidoczną nicią. Są tu miejsca, w których bije po oczach, niemal materializuje się, można się w niej zanurzyć, można nią oddychać.

Podlaska magia. Magia miejsc, chwil, ludzi. Nieśpieszna, odkrywana za każdym razem odmiennie. Łatwo ją spłoszyć, dlatego trzeba odkrywać ją w wyciszeniu. W spowolnieniu, w zamyśleniu. I tak będziemy to robić. Powoli. Systematycznie. Delikatnie. Odkrywać kawałek po kawałku, patrzeć, słuchać i smakować.

Koneserów ciszy, poszukiwaczy subtelnego piękna i inne dusze ciekawe tej krainy zapraszamy do udziału w niecodziennym projekcie - PODLASKA MAGIA. Projekt to cykl wyjazdowych warsztatów i spotkań z niezwykłymi miejscami i ludźmi Podlasia, podczas których postaramy się dotknąć tego co nieuchwytne, odszukać to co nieobecne, spoić się duchem, odurzyć prostotą. Raz w miesiącu porzucamy to co znamy i ruszamy w drogę, we wschodnie bezdroża. W całym projekcie będziemy smakować różnych odmian podlaskości, magiczności, duchowości. Za każdym razem spotkamy się na dwa dni i nigdzie nie będziemy się spieszyć. Tylko cieszyć. Drogą, życiem, sobą. 

PROGRAM: Cała seria to 5 wyjazdowych spotkań. Każde realizowane w innym, niezwykłym miejscu woj. podlaskiego. Każde z nich trwa dwa dni i każde z nich to warsztaty i odwiedzanie miejsc i ludzi. Zapisać można się na cały cykl lub na wybrane zjazdy.

Kolejne spotkania to:

 1. Mistycyzm Wschodu, czyli Supraśl, prawosławny monaster, mentalność prawosławia i opowieści o szeptuchach.
 2. Magia Granic i Centrum Świata, czyli przygraniczne Krynki, tatarskie Kruszyniany i Stara Grzybowszczyzna (według lokalnego proroka Iliji centrum świata).
 3. Nieobecni - Tykocin i duch nieobecnych. 
 4. Biebrza Nieposkromiona - odkrywanie świata przyrody z Biebrzańską Wiedźmą i Królem Biebrzy.
 5. Duch Puszczy - Białowieski Park Narodowy - opowieści z puszczy, zioła i jego nieoswojeni mieszkańcy. 

program do pobrania

GŁÓWNE PUNKTY I GOŚCIE KAŻDEGO SPOTKANIA: 

 1. Mistycyzm Wschodu
 • Supraśl- spacer z przewodnikiem
 • Wykład o szeptuchach
 • Klasztor Prawosławny i Muzeum Ikon
 • Puszcza Knyszyńska- przejazd bryczką

program do pobrania

Małgorzata Anna Charyton- etnolog i przyrodnik, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zafascynowana naturą i kulturą Podlasia, a w szczególności jej związkami z medycyną i zdrowiem. Specjalizuje się w rzadko uprawianej na polskim gruncie antropologii medycznej.

Podczas spotkania opowie nam o swoim miasteczku Supraśl, jego urzekającym klimacie i kulturze. Wprowadzi nas również w fascynujący świat szeptuch, tradycyjnych uzdrowicielek ludowych, które leczą słowem, modlitwą, gestem, ogniem i nie tylko.


 1. Magia Granic i Centrum Świata
 • Kruszyniany, Krynki i Szlak Ekumeniczny wokół zalewu Ozierany
 • Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich
 • Meczet i mizar
 • Wierszalin i historia proroka Ilji
 • Puszcza Knyszyńska- Góra Kopna i Góra Św. Anny

program do pobrania

Małgorzata Anna Charyton- etnolog i przyrodnik, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zafascynowana naturą i kulturą Podlasia.

Podczas spotkania opowie o Ilji Klimowiczu, samozwańczym proroku Eliaszu, który niedaleko wsi Stara Grzybowszczyzna, położonej na wschodnich rubieżach Puszczy Knyszyńskiej, chciał zbudować nowe centrum świata. Nazwał je Wierszalin...

Dżemil Gembicki- polski Tatar, charyzmatyczny przewodnik z pasją, bogaty w wiedzę o kulturze i religii muzułmańskiej. Opiekun meczetu i mizaru w Kruszynianach.

Podczas spotkania przybliży nam zwyczaje tatarskie i muzułmańskie, opowie o tym, jak wyglądają chrzciny, pogrzeby i śluby, wplatając przy tym zabawne anegdotki z codziennego życia.


 1. Nieobecni
 • Synagoga w Tykocinie
 • Europejska Wieś Bociania
 • Zamek w Tykocinie
 • Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach
 • Wystawa Tortur Średniowiecznych
 • Ostoja Żubra

program do pobrania


 1. Biebrza Nieposkromiona
 • Spotkanie z Biebrzańską Wiedźmą
 • Spacer po Biebrzańskim Parku Narodowym
 • Goniądz
 • Wizyta u Króla Biebrzy
 • Wizyta w Pracowni Tkackiej

program do pobrania

Agnieszka Zach- licencjonowana przewodniczka terenowa, zielarka, artystka zakochana w Biebrzy i Podlasiu, znana też jako Biebrzańska Wiedźma. Kobieta niezwykła, wyjątkowa i magiczna. Przemierza bagna i lasy na boso, pokazując fascynujący świat przyrody.

Podczas spotkania odsłoni nam bogactwo i piękno natury z innej perspektywy i może spotkamy łosia?

Krzysztof Kawenczyński- człowiek niezwykły, życzliwy, skromny, miłośnik bagien i samotności, gawędziarz z poczuciem humoru, nazywany Królem Biebrzy. Z wykształcenia filozof. Człowiek trochę z innego świata. Pewnego dnia sprzedał swój antykwariat w Warszawie i na zawsze pożegnał się z cywilizacją, zamieszkując w magicznym miejscu, bliżej natury, przy biebrzańskich bagnach.

Podczas spotkania oprowadzi nas po swojej samotni, zaprosi do swojej podlaskiej drewnianej chaty, gdzie stworzył skansen poświęcony kulturze dawnych mieszkańców biebrzańskiej krainy, ratując od zapomnienia stare przedmioty.


 1. Duch Puszczy
 • Leśna Galeria Wygon
 • Spacer po Puszczy Białowieskiej
 • Warsztaty ziołowe
 • Rezerwat pokazowy z żubrami
 • Wyprawa drezyną
 • Siedlisko Sioło Budy

program do pobrania

Gosia i Piotr na Wygonie- zostawili duże miasto i zamieszkali w starej, drewnianej chacie na skraju puszczy, skazując się na niekończące się rozmowy z drzewami. Leśni ludzie. Niezwykle ciekawi. Ona- robi niesamowite zdjęcia puszczy, drzewom, niebu. On- potrafi opowiadać.

Podczas spotkania wybierzemy się na spacer z Piotrem po tajemnych i uroczych miejscach puszczy, by posłuchać opowieści z lasu oraz poznamy skarby pól i lasów podczas warsztatów ziołowych z Gosią.


 

MIEJSCE: Każdy zjazd będzie miał noclegi w innej miejscowości. Z zasady będą to miejsca sprzyjające jak najbliższemu kontaktowi z naturą, miejsca odludne, o wiejskim charakterze. Noclegi w gospodarstwach agroturystycznych. 

TERMIN: Zjazdy będą odbywały się raz w miesiącu, w systemie weekendowym (sob-niedz.).

  GRUPA I
I. Mistycyzm Wschodu  21-22 kwiecień 
II. Magia Granic i Centrum Świata   26-27 maj
III. Nieobecni   30 czerwiec-1 lipiec
IV. Biebrza Nieposkromiona   6-7-8 lipiec
V. Duch Puszczy   26-27-28 październik 

CENA: 450 zł brutto/zjazd/os (II, III, IV, V zjazd); 600 zł brutto/zjazd./os (I zjazd)

CENA ZAWIERA:

 • całodzienne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja),
 • nocleg,
 • aktywności dodatkowe tj. warsztaty, bilety wstępu, przewodnicy. 

LICZBA MIEJSC W GRUPIE: 6

LICZBA GRUP: w zależności od ilości zgłoszeń

ZAPISY: Rezerwacja jest bezpłatna- wystarczy wypełnić poniższy formularz i wysłać zgłoszenie. W informacji zwrotnej otrzymasz formularz zapisu. Zapisać można się na cały cykl lub na wybrane spotkania- wystarczy wówczas przy imieniu i nazwisku dopisać wybrane numery zjazdów. Jeżeli chcesz wziąć udział w spotkaniu, ale nie pasuje Ci termin, też napisz- będziemy rezerwować kolejne terminy.

regulamin wydarzeń otwartych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w poniższym formularzu, wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość. Przesłane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane przez administratora zgodnie przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 roku Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Wiem, że mam pełne prawo do wglądu i zmiany swoich danych, jak też ich usunięcia z bazy.

Zarezerwuj miejsce